Boleń. Ciekawe przynęty na bolenia. Skuteczne wabiki na rzeczne torpedy.
Boleń. Ciekawe przynęty na bolenia. Boleń to niewątpliwie gatunek ryby bardzo ceniony wśród wędkarzy zapaleńców, a walory sportowe pożądane przez pasjonatów. Boleń jest rybą wędrowną i między innymi z tego powodu jest tak ciekawym i poszukiwanym gatunkiem, zwanym również łososiem rzek nizinnych. Jego walory sportowe biorą się z wielu powodów, a jednym z ciekawszych jest sposób połowów tego drapieżnika z karpiowymi korzeniami. W cieplejszych okresach roku podczas ładnej pogody bolenie mają w zwyczaju uganianie się za ukleją żerującą przy powierzchni. Z tego powodu ataki są mega widowiskowe, a łowienie ekscytujące.
Mimo, że żerującego bolenia łatwo namierzyć, przechytrzenie go już nie jest sprawą taką prostą i chyba z tego właśnie powodu jest tak bardzo cenionym gatunkiem. Obłowiłem bezowocnie wiele godzin w rejonie żerujących boleni i wiem jak czasem trzeba się napocić, aby mieć choć jedno branie. Natomiast jest też kilka takich dni w roku , kiedy bolenie wpadają w istny szał żerowania i pobierają niemal na wszystkie przynęty. Mam kilka teorii dlaczego tak się dzieje, ale to już materiał na oddzielny artykuł. W tym skupię się na przynętach boleniowych.
Boleń. Ciekawe przynęty na bolenia. Dobór wabika.
Każdy miłośnik boleni ma swoje najskuteczniejsze przynęty na ten gatunek i nie jest to ani trochę dziwne. Bolenie to ryby widzące bardzo dobrze i użycie przynęty jak najlepiej imitującej naturalny pokarm jest często kluczem do sukcesu. Dlatego warto jest wiedzieć na czym aktualnie bolenie żerują i dostosować się do ich codziennego jadłospisu. Idąc tym tokiem rozumowania posiadanie kilku różnych rodzajów przynęt jest bardzo zasadne, a często nieodzowne przy chęci utrzymania regularnych wyników nad wodą. Preferencje pokarmowe boleni zmieniają się w raz ze zmianą pór roku i nigdy nie wiadomo co danego dnia przypadnie im do gustu. Testy testy i jeszcze raz testy
Przynęty „boleniowe” Woblery.
Woblery to jedne z moich ulubionych przynęt. Stosuje je bardzo często w określonych warunkach i okolicznościach. Woblerów najchętniej używam do powierzchniowego obławiania wszelkiego rodzaju rzecznych warkoczy, kiedy uda mi się namierzyć ryby żerujące przy powierzchni. Prowadzenie woblera zależne jest od uciągu wody, ale przeważnie jest to zwijanie przynęty w ekspresowym tempie wraz ze zmianami kierunku prowadzenia. Natomiast jeśli taka metoda obławiania nie skutkuje, urozmaicam prowadzenie krótkimi pauzami. Woblery jakie stosuje na bolenie to w większości produkty polskich producentów, a modele które sprawdzają się w moich okolicach najlepiej to:
- Woblery ze sterem– Tradycyjne wobler z pionowym sterem przystosowany do eskpresowego łowienia boleni. Charakteryzuje się bardzo drobną lekko lusterkującą pracą, wyczuwalną dopiero przy szybkim zwijaniu. Woblery tego typu znajdziesz w wielu rozmiarach od cztero centymetrowych do kilkunasto centymetrowych. Mniejsze egzemplarze sprawdzą się na początku sezonu spiningowego. Natomiast większe sztuki będą użyteczne podczas jesiennych poszukiwań. Znane i sprawdzone woblery boleniowe to: Salmo Thrill, Hunter Spirit, Razor z Basonii, Gloog Hermes, Siek siga, Taps ukleja.
- Woblery bezsterowe – Bezsterowe woblery charakteryzujący się bardzo migotliwą akcją. Tego rodzaju woblery okazały się tego rocznym kilerem na łowiskach które obławiam. Jego akcja świetnie prowokuje bolenie do ataku. Na żerujące ryby zalecam prowadzić w ekspresowym tempie ze zmianami kierunku zwijania. Natomiast na leniwe ryby proponuję obławiać nieco głębsze partie wody wraz z wolniejszym prowadzeniem. Warto również od czasu do czasu zmieniać tempo prowadzenia przynęty. Jedne z najbardziej znanych woblerów bezsterowych to hunter fanatic, hunter fantom, ukleja Taps.
Przynęty boleniowe. Gumy.
Przynęty gumowe to kolejna broń na rzeczne torpedy, którą warto mieć w swoim pudełku. Plusem tego rodzaju przynęt jest to, że możemy je uzbroić zależnie od warunków panujących na łowisku. W razie potrzeby dobieramy odpowiedni ciężar główki jiigowej, zmniejszamy lub zwiększamy jej masę. Na rynku dostępne są również gotowe uzbrojone przynęty gumowe. Najbardziej znane i łowne gumy na bolenia to bez wątpienia przynęty RH, Relax knight, oraz savage gear real bleak. Krótko mówiąc, sprawdzają nam się przynęty gumowe przypominające naturalny pokarm boleni.
Boleń. Ciekawe przynęty na bolenia. Błystki.
Błystki, blachy czyli wszelkiego rodzaju przynęty zrobione z metalu. Dzielą się one na 3 podstawowe rodzaje, błystki wahadłowe, wirówki oraz cykady. Każda z tych przynęt ma swoje zastosowanie w odpowiednich warunkach. Każdy szanujący się łowca boleni powinien mieć w swoim asortymencie choć jedną sztukę z każdego rodzaju błystek.
- Cykady – Przynęty wykonane z metalu, charakteryzujące się stosunkowo dużym ciężarem przy niewielkich gabarytach i możliwością prowadzenia na większych głębokościach. Na rynku znajdziesz wiele firm produkujących cykady różnych gramaturach. Kluczem jest dobranie odpowiedniego ciężaru do uciągu wody i głębokości łowiska. Warto mieć kilka przynęt tego typu przypominających naturalny pokarm boleni. W chłodniejszych porach roku, takie wabiki mogą okazać się niezastąpione. Firmy produkujące cykady boleniowe to między innymi: Proberos, spinmad, Yapada, Vibra Luskazer, Hrt czy Gt bio.
- Błystki wahadłowe – Wahadłówki to bez wątpienia bardzo niedoceniane przynęty boleniowe, a często stają się deską ostatniego ratunku na słabo żerujące rapy. Boleniowe błystki wahadłowe powinny charakteryzować się bardzo ubogą pracą. Wahadła boleniowe znajdą swoje zastosowanie przy obławianiu miejscówek z największym uciągiem, gdzie inne przynęty nie radzą sobie z bystrym nurtem. Blachy sprawdzą się również wszędzie tam gdzie wymagane jest oddawanie bardzo dalekich rzutów. Gdzie inne przynęty nie dolecą. Firmy produkujące łowne wahadła to między innymi Polsping, Konger kastmaster, Wirek, RoBo.
- Błystki obrotowe – Potocznie zwane obrotówkami, są niewątpliwie bardzo łowną przynętą boleniową. Fala hydroakustyczna generowana przez tą przynętę, potrafi skusić do ataku najbardziej ostrożne drapieżniki. Błystki obrotowe sprawdzają się na wolniejszych odcinkach rzeki gdzie nurt nie jest zbyt szybki. Kolory jakie się sprawdzą na bolenia to srebrno czerwony, red fury i black fury. Sprawdzone obrotówki na bolenia to między innymi przynęty firm Mepps, Riomes, Dam Effezet .
GIPHY App Key not set. Please check settings