w , ,

Ciekawe przynęty na szczupaka. Czyli na co złowić króla wód.

Ciekawe przynęty na szczupaka. Czyli na co złowić króla wód.
Ciekawe przynęty na szczupaka. Czyli na co złowić króla wód.

Ciekawe przynęty na szczupaka, na co zwabić króla wód.

Ciekawe przynęty na szczupaka. Szczupak zwany również królem wód, jest jednym z najbardziej pożądanych gatunków ryb wędkarskich w Polsce. Jego drapieżny charakter i niezwykła siła sprawiają, że łowienie szczupaka to niezwykła przygoda dla każdego wędkarza. Jednak, aby odnieść sukces, ważne jest wybranie odpowiednich przynęt, które skutecznie przyciągną uwagę tego potężnego drapieżnika. W tym artykule przedstawimy kilka ciekawych przynęt na szczupaka, które mogą pomóc Ci w zdobyciu tego imponującego trofeum.

Przynęty gumowe. Ciekawe przynęty na szczupaka.

Niewątpliwie jednymi z najciekawszych i najbardziej popularnych wabików na szczupaka, są przynęty gumowe. W dzisiejszych czasach ilość dostępnych rodzajów, marek i modeli jest tak duża, że nie możliwe jest opisanie wszystkich przynęt w jednym artykule. Dlatego opisze poszczególne grupy przynęt z przykładami zastosowania.

  • Rippery – gumowe przynęty o kształcie przypominającym rybki. Wabiki naśladują naturalne ich ruchy. Mają charakterystyczną ogonową płetwę, która generuje pulsujące ruchy, przyciągając uwagę szczupaka. Shad’y są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, pozwalając dostosować przynętę do warunków i preferencji ryby. Osobiście polecam kopyta w rozmiarze od 10 do 15 cm, i w kolorach przypominający naturalny pokarm szczupaka.
  • Twistery – Twistery to gumowe przynęty z charakterystycznymi spiralnymi ogonami. Ich ruchy w wodzie są bardzo atrakcyjne dla szczupaka, który często reaguje na ich obroty i pulsacje. Twisterki można stosować w połączeniu z główkami jigowymi lub na czeburaszkach, aby uzyskać różne style prezentacji.
  • Shady – Shady to gumowe przynęty z szeroką i płaską ogonową płetwą, która generuje silne wibracje w wodzie. Ich płynne ruchy i pulsacje są bardzo atrakcyjne dla szczupaka, pobudzając go do ataku. Shady można stosować samodzielnie lub w połączeniu z jigheadami lub innych rodzajów przynęt.
  • Jaskółki – Jaskółki to przynęty na bardzo wybredne ryby, nie posiadają własnej pracy i to wędkarz musi nadać przynęcie odpowiednie ruchy w wodzie. Jaskółki sprawdzają się podczas gdy inne przynęty zawodzą, jest to tajna broń wielu wędkarzy.

Woblery. Ciekawe przynęty na szczupaka.

Wobler to jedna z najpopularniejszych i skutecznych przynęt na szczupaka. Jest to sztuczna przynęta imitująca ruchy rannej rybki, co wzbudza drapieżny instynkt szczupaka i skłania go do ataku. Woblery są bardzo wszechstronnymi przynętąmi, które mogą być stosowane w różnych warunkach i technikach łowienia szczupaka. Można je stosować przy łowieniu na otwartych akwenach, w pobliżu roślinności wodnej, przy wybrzeżach, mostach lub w okolicach zatopionych konstrukcji. Istnieje wiele rodzajów woblerów.

  • Woblery klasyczne – Klasyczne woblery to przynęta z drewna, balsy, lub tworzywa przypominające rybkę i posiadające wklejony ster co pozwala im nurkować na różne głębokości. Z założenia mają imitować płynącą z trudem rybkę co ma prowokować szczupaki do ataku. Woblery klasyczne dostępne są w wersjach pływających i tonących, a głębokość pracy zależna jest od zastosowanego steru i długości linki między przynętą a wędziskiem.
  • Woblery Jerki (slidery,glidery) – Jerki to zupełnie odrębna grupa przynęt na szczupaki. Wyglądem przypominają zwykłą rybkę, jednak założeniem tej przynęty jest jak największe odskoki w boki. Od zwykłego woblera różni się tym, że nie posiada steru. I to wędkarz nadaje pracę przynęcie. Najlepiej jest symulować chorą i ledwo żywą rybkę, Jerki sprawdzają się najbardziej podczas jesieni. A najpopularniejszą metodą prowadzenia jest niejednostajne podszarpywanie przynęty za pomocą wędziska.
  • Woblery do twichingu – Woblery do twitcha z wyglądu przypominają klasyki, lecz jednak mają krótszy ster, są bardziej wydłużone, a ich praca nieco różni się od woblerów klasycznych. Twitching to naśladowanie upośledzonej lub chorej rybki, poprzez ciągłe energiczne podszarpywanie przynęty. Woblery do tego celu najczęściej nurkują na głębokość od 1 do 2 metrów i tam prowadzimy przynęte szarpnięciami. Twitching to bardzo skuteczna metoda, jednak wymagająca nieco wprawy.
  • Woblery Boleniowe – Woblery boleniowe to przynęty do łowienia boleni. Ich budowa przypomina naturalny pokarm boleni czyli najczęściej ukleiki. Woblery boleniowe najczęściej posiadają wbudowany pionowo ster, który stawia w wodzie duży opór, co prowokuje bolenie do ataku. Najczęściej woblery boleniowe prowadzimy zwijając linkę jak najszybciej się da. Od czas du czasu zmieniając kierunek prowadzenia.

Przynęty metalowe. Ciekawe przynęty na zębatego zbója.

Przynęty metalowe to jedne z najstarszych i najbardziej obłowionych przynęt dostępnych na rynku. Ilość rodzajów, marek oraz modeli jest tak duża, że postaramy się skupić jedynie na grupach przynęt metalowych i blaszanych .

  • Wirówki – Wirówki to przynęty, w których elementym wabiącym jest wirujące skrzydełko umocowane na specjalnym stelażu zakończonym hakiem lub kotwicą, Wirówki można kupić w wielu rozmiarach, od najmniejszych 00 do dużych nawet kilkunasto gramowych o rozmiarze 5. Wirówka to bardzo skuteczna przynęta na niechętne szczupaki. Podczas prowadzenia wydaje bardzo dużą falę hydroakustyczną co prowokuje drapieżniki do ataku.
  • Błystki wahadłowe (wahadła, blachy) – Wahadła to bardzo interesujące przynęty wykonane z kawałka metalu przypominającego łyżkę. Zadaniem wahadłówki jest imitowanie chorej rybki, która próbuje uciekać w każdą stronę. Błystki wahadłowe z racji na duży ciężar nadają się do wykonywania bardzo dalekich rzutów, co umożliwia obławianie niedostępnych miejscówek. Blacha robi dużo zamieszania w wodzie, co prowokuje szczupaki do ataku.
  • Cykady –  Cykady są to przynęty z metalu, w kształcie spłaszczonej cykady. ich praca polega na bardzo mocnym wibrowaniu pod wodą, co prowokuje drapieżniki do ataku. Cykad używamy do obławiania głębszych partii wody, oraz do prowokowania mniej aktywnych ryb.

 

Zapraszam po więcej wpisów na temat wędkarstwa. Oraz na porcję dobrego humoru.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Napisane przez Ramzik

Fanatyk wędkarstwa. Nad wodą spędza średnio 300 dni w roku. Zapaleniec castingu i wąsatych drapieżców.

Ciekawe jeziora w województwie Lubelskim

Ciekawe jeziora w województwie Lubelskim. Interesujące zbiorniki na Lubelszczyźnie.

Niesamowity atak szczupaka. Potężne branie pod samymi nogami.

Niesamowity atak szczupaka. Potężne branie pod samymi nogami.