Maj to rozpoczęcie sezonu wędkarskiego dla większości amatorów ryb drapieżnych. A majowe bolenie z dzikiej rzeki to marzenie nie jednego spinningisty.
Majowe bolenie z dzikiej rzeki, w poniższym tekście postaram się przybliżyć kilka najważniejszych aspektów, które zwiększą twoje szansę na złowienie potężnej rapy podczas majowych wypraw. Przed rozpoczęciem połowu bolenia w dzikiej rzece warto sprawdzić lokalne przepisy dotyczące wędkarstwa i upewnić się, że posiadasz odpowiednie zezwolenie i licencję na wędkowanie. Przestrzegaj zasad etyki wędkarskiej i zawsze respektuj środowisko naturalne oraz okresy ochronne poszczególnych gatunków.
Majowe bolenie z dzikiej rzeki. Kompletowanie odpowiedniego sprzętu.
Aby skutecznie łowić bolenie w dużej dzikiej rzece niezbędne będzie posiadanie odpowiedniej sprzętu do tego celu. Biorąc pod uwagę fakt, że bolenie to ryby bardzo agresywne i energiczne, osprzęt nie może być zbyt delikatny. Z drugiej natomiast strony, często będziemy potrzebować umieścić przynętę w odległych częściach łowiska, a mocny sprzęt utrudni nam precyzyjne umieszczenie przynęty w wybranych miejscach. Dlatego przy łowieniu boleni ważne jest aby wybrać sprzęt wystarczająco wytrzymały, a zarazem w miarę finezyjny.
Bolenie z dużej rzeki. Wędka.
Do łowienia boleni dobrym wyborem będą wędki o szybkiej akcji i ciężarze wyrzutu w granicach 5-35 gram. Pozwoli to na obsłużenie większości przynęt używanych przy połowie rzecznych rap. Długość wędki powinna odpowiadać charakterystyce łowienia, czy łowimy z brzegu, czy ze środka pływającego. Podczas łowienia z brzegu długość wędki ma bardzo duże znaczenie, gdyż dłuższym kijem dosięgniemy do większej ilości miejsc niż wędką krótką. Moim zdaniem optymalną długością wędki na bolenia do łowieni z brzegu to 2,75 do 3,10 metra. Natomiast do łowienia z łodzi wędki długości pomiędzy 2,1 m do 2,4 m.
Sprzęt na bolenia. Kołowrotek.
Kołowrotek do połowu boleni powinien mieć jak największy nawój i przełożenie. Czyli najlepiej wybrać taki, który nawija jak najwięcej linki podczas jednego zakręcenia korby. Ułatwi to w dużym stopniu łowienie boleni, gdyż rapy bardzo lubią szybko prowadzone przynęty. Rozmiar kołowrotka zależeć będzie natomiast od wybranego kija, po prostu powinien odpowiednio wyważyć wędkę, aby długie łowienie nie powodowało dyskomfortu.
Odpowiednia linka. Bolenie z dużej rzeki.
Nieodzownym elementem każdego boleniowego zestawu jest wytrzymała linka o odpowiednich parametrach. Dla początkujących polecam wybrać żyłkę z uwagi na jej rozciągliwość i to, że wybacza błędy początkujących. Osobiście natomiast stosuję plecionki i nie wyobrażam sobie łowienia inaczej. Plecionka o rozmiarze 0,16 w zupełności wystarczy. Natomiast jako przypon stosuję około metrowy odcinek z fluorocarbonu zakończony agrafką.
Sprzęt na bolenia. Przynęty na bolenia z dzikiej rzeki.
Przynęty na bolenia opisaliśmy w osobnym artykule i możesz go przeczytać tutaj. Osobiście polecam przynęty imitujące naturalny pokarm boleni. Woblery przypominające małe rybki, czy też lusterkujące cykady.
GIPHY App Key not set. Please check settings